Benzer İsimler

13 yanıt

 1. Onur
  02 Mayıs 2015

  Ben oğlumun adını aden koydum ve sitede yazan cok yanliş

 2. betul
  25 Şubat 2015

  Nekadar saçma bi düşünce önce bi arastirin ya ben kızımın
  Adını ayşe Aden koydum ve bunu koyarken birçok hocaya
  Danışarak koydum Àd kavmimiyl e ne alakasi var insanları
  Saçma düşüncelerinizle
  yanlış yönlendirmeyinn Àd kavmimi adn cennetimi adene daha yakın bi dusunun

 3. lina
  28 Ocak 2015

  aden berbat bi isim

 4. aygun
  21 Aralık 2014

  Slmlar kizimin adi aden ve adn cennet bahcesinden geliyor…ingilizcesi eden o da incilde geciyo…arastirmadan etmeden insanlari yanlis yonlendiren bu site beni sasirtti…

 5. MURAT
  08 Kasım 2014

  benim kızımın ismi ben koydum siz ne derseniz deyin ?:D

 6. Ahmet Hayal
  24 Eylül 2014

  Bence ismin ne niyetiyle konulduğu daha önemli. Burada önemli olan Aden isminin erkek bebeklere daha çok yakışan bir isim olması bence uniseks veya erkek isimleri altında değerlendirilmeli.

 7. ADEN
  11 Eylül 2014

  Benim adim aden..ismimden de son derece memnunum oyle cok yaygin bi isim olmamasi buyuk avantaj duyanlarin ilgisini cekiyo sinavlarda falan kodlamasida kolay 😀 saka bi yana cidden cok seviyorum ismimi.Anlamina gelirse bence anlamina gore isim aramak cok sacma insan karakteri ile ismini anlandirmali.
  Her ne kadar ismin yayginlasmasini istemesemde cocugunun ismini aden koymak isteyenlere falan siddetle oneririm..

 8. ecem öykü
  30 Nisan 2014

  ıyyyyyyh su markası gibi bide benim ismime bakın n

 9. Ayşe
  30 Nisan 2014

  Bu yazı son derece cahilce ve son derece zalimce yazılmış.

  Ad kavminin kelime kökü AD,
  ADN cennetinin kelime kökü ADN. İkisi farklı.

  Türkçe okurken, Türkçe’nin DİL kuralları gereği, ADN diyemediğimiz için, ADEN deniyor.

  İncil’de de bu cennetin adı geçiyor ve EDEN diye geçiyor İngilizce’de.

  Türkçe için ise DİLİMİZ gereği ADEN son derece doğru bu cennetin adı olarak.

  Bu yazıyı düzeltmeniz lazım.

  Yoksa, bu ismi iyi niyetlerle çocuğuna veren, “cennet bahçesinin adını çocuğuna vermek isteyen” ailelere karşı büyük günah işlemiş oluyorsunuz.

 10. ahmet acet
  23 Nisan 2014

  Guzel insanlar ve guzel ama cok bilmis admin…
  Adn cennetinin kelime koku adn dir. Ad kavmi nin kelime koku ad dir. Yani arapca yazilirken cennetten bahsederken “adnin” olarak yazar. Yani icinde eki orda “in” dir kelime koku adn dir. Cunki ayette adn cennetinin icinde neler oldugu anlatilmaktadir. Yani İngilizce deki in takisi gibi. Bunlar tevbe 72 ile ilgili olanlar. Necm 50 hud 60 ta ise arpca yazilisi ve okunusu ile aden ve adin olarak gecer. Burada kelime koku ad dir. Birinde en takisi alarak halk nitelemesi yapilmistir. Ad halki, digerinde ise in takisi alarak ad kavmi nitelemesi yapilmistir. Yani bu ikisindede “n”harfi birkere kullanilarak n den den sonra gelenler ekten oteye gitmemektedir. Ama adn cennettin de n iki kere kullanilarak n den sonra gelen n ile baslayan , yani herkesin anlayacagi sekilde adn nin arapca okunusu adnin olarak telefuz edilir. Ve bu guzel cennetin adn cennetinin bircok kaynakta turkce karsiligi aden olarak gecer. Ve insanlar sunneti yerine getirmek umidiyle kuraanda gecen bir cennet ismi olarak kurarlar cocuklarina. Bu kadar.

 11. Emel
  30 Ocak 2014

  Benim de okuduğum kitapda,Allah’ın yarattığı bahçeye verilen isim.Ordan kovulan Adem ve Havva..Yasak meyveyi yedikleri icin…Aden cennetin bahçesi olarak geçiyor.Ama yine de kafam karıştı!!!

 12. Ümmühan
  14 Haziran 2013

  Okuduğum şeyler ilginç biraz… Lanetlenmis olan kavmin adi Ãd Kavmi’dir ve Aden ismiyle bir bağlantısı yoktur. Aden, aslinda Cennet-ül Adn’dir ve islam aleminde 8.cennetin adidir. Aden cenneti, veya Cennet-ül Adn olarak arama motoruna girerseniz bilgi bulabilirsiniz.

  Lütfen paylasimlarinizi gözden geçirin.

  • admin
   14 Haziran 2013

   Kuran’da Aden cenneti diye değil Adn cenneti olarak geçer.Kuran’da Ad kavmi ise Aden olarak geçer. Bunu daha iyi anlamanız için aşağıda Aden isminin geçtiği ayetleri paylaşıyoruz;

   HUD 60:
   Arapça: Ve utbiû fî hâzihid dunyâ la’neten ve yevmel kıyâmeh(kıyâmeti), e lâ inne âden keferû rabbehum, e lâ bu’den li âdin kavmi hûd(hûdin).
   Meali: Ve bu dünyada ve kıyâmet günü lânete tâbî tutuldular ve Ad kavmi Rab’lerini inkâr etmediler mi? Hud (A.S)’ın kavmi Ad (kavmi) (Allahû Tealâ’nın rahmetinden) uzak kaldı, öyle değil mi?

   NECM 50

   Araçası: Ve ennehû ehleke âdenil ûlâ.
   Meali: Ve muhakkak ki, evvelki Âd (halkını) helâk etti.

   Yukarıdaki iki ayette de göreceğiniz üzere Aden ismi ile Ad kavmi anlatılmıştır.

   Aşağıdaki ayette ise Adn Cennetinin ayette nasıl geçtiğini görebilirsiniz.

   TEVBE 72:
   Arapça: Vaadallâhul mu’minîne vel mu’minâti cennâtin tecrî min tahtihâl enhâru hâlidîne fîhâ ve mesâkine tayyibeten fî cennâti adnin, ve rıdvânun minallâhi ekber(ekberu), zâlike huvel fevzul azîm(azîmu).
   Meal: Allah, mü’min erkeklere ve mü’min kadınlara orada ebedî kalacakları, altından ırmaklar akan cennetler vaadetti. Adn cennetlerinde güzel meskenler (vardır). Ve (bunların) en büyüğü, Allah’tan bir rızadır (Allah’ın razı olmasıdır). İşte o, fevz-ül azîmdir (en büyük kurtuluştur).

Bir Yanıt Bırak

 

 

 

Başa dön
mobil masaüstü