ABCÇDEFGHİKLMNOÖPRSŞTUVYZ

Kâbid İsminin Anlamı Ne? (Allah’ın İsimleri)

Kâbid (Kâbız) İsminin İstatistikleri

Kâbid ismine ait istatiki bilgileri verelim;

 • Kâbid İsmin kökeni: Arapça
 • Kâbid isminin Arapça yazılışı: القابض
 • İsmi kullanan insan sayısı: Bilinmiyor
 • İnsanlarda kullanım oranı: Bilinmiyor
 • Harf sayısı: 5
 • Kuran’da geçiyor mu: Evet

Kâbid İsminin Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Kâbid isminin anlamı ve manaları şöyledir;

 1. el-Kâbız, imtihan için sıkan, rızkı belli bir ölçüde tutan ve o ölçüyle veren, ölüm anında kullarının can emanetini geri alan.
 2. Kābid, Allah’ın, herşeyi sonsuz kudreti altına alan, bu kudretiyle kuşatıp kavrayan, herşeyi emri altına alıp tutan en yüce varlık olduğu anlamına gelir. Dilediğine darlık veren, sıkan, daraltan demektir.

Ayrıca bakınız: Allah’ın Bütün İsimleri ve Anlamları

Esmaül-hüsna

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Kâbid İsminin Kuran’da Geçtiği Ayetler

Kuran’da geçen bazı ayetleri aşağıda sıraladık;

 • Sebe sûresi (34), 39. âyetinde şöyle buyurur: “De ki: Rabbim kullarından dilediğine rızkı genişletir, dilediği kimseninkini de daraltır.”
 • Zümer sûresi (39), 67: “Allah’ı hakkıyla takdir edemediler. Hâlbuki bütün yer kıyamet günü O’nun avucundadır. Gökler de O’nun sağ elinde dürülmüştür. O, onların ortak koştuklarından münezzeh ve çok yüksektir.”
 • Kıyâmet sûresi (75), 7-12: “Ne zaman ki o göz şimşek çakar, ay tutulur, güneş ve ay bir araya toplanır. İşte o gün insan, “kaçacak yer neresi?” der. Hayır, hayır, yok bir siper. O gün varılıp durulacak yer, ancak Rabbinin huzurudur.”

Kâbid İsminin Faziletleri ve Zikri

Günde Zikir Sayısı : 903

Zalimin zülmünden kurtulmak için okunur.

Ya Kabid ismini okumaya devam eden kişi heybetlilik ve celallik kazanır. Kimse düşmanlık etmeye, hakkında dedikodu yapmaya cesaret edemez. Okuyan kötü huylarından kurtulur. Düşman şerrinden korunmak için 903 defa okunur. İki ay günde 10000 defa okuyana bazı sır perdeleri açılır.

Esma’ül-Hüsna Video

Allah’ın en güzel isimleri olan 99 ismini yani Esma’ül-Hüsna’sını aşağıdaki videodan anlamları ile birlikte dinleyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Kâbid İsmini İnsanlar Kullanabilir Mi?

Kâbid ismi Allah’a ait isimlerden birisidir ve içerdiği anlamlar bakımından sadece Allah’a özgüdür. İnsanlar tarafından Kâbid isminin kullanılması çok yanlıştır. İnsanlar tarafından ismin başına Abd eki getirilerek kullanılabilir. Yani AbdulKâbid şeklinde kullanılabilir. Yani Kâbid olan Allah’ın kullu anlamına gelmektedir.

Kâbid İsminin Anlamı Ne? (Allah’ın İsimleri)
5 (100%) 2 oy
+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le


isim aşk testi


Etiketler: , , , , , , , , ,


Benzer İsimler

Henüz yorum yok.

Bir Cevap Yazın

YukarıYukarı