ABCÇDEFGHİKLMNOÖPRSŞTUVYZ

Kebîr İsminin Anlamı Ne? (Allah’ın İsimleri)

Kebîr İsminin İstatistikleri

Kebîr ismine ait istatiki bilgileri verelim;

 • Kebîr İsmin kökeni: Arapça
 • Kebîr isminin Arapça yazılışı: الكبير
 • İsmi kullanan insan sayısı: Bilinmiyor
 • İnsanlarda kullanım oranı: Bilinmiyor
 • Harf sayısı: 5
 • Kuran’da geçiyor mu: Evet

Allah’ın Kebîr İsminin Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Kebîr isminin anlamı ve manaları şöyledir;

 1. el-Kebîr, her hususta hiçbir kulun kavrayamayacağı kadar büyük ve ulu olan, ululuğu yanında her büyüğün küçüldüğü Mutlak Büyük, kâinattaki o eşsiz büyüklüğü her yerde hissedilen demektir.
 2. Kebîr, büyük, yüce anlamında olup Allah’ın kâinatı hüküm ve kudretiyle idâre eden, herşeyi hükmü altına alan olduğunu belirtir ve pek büyük demektir.

Ayrıca bakınız: Allah’ın Bütün İsimleri ve Anlamları

Esmaül-hüsna

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Kebîr İsminin Kuran’da Geçtiği Ayetler

Kuran’da geçen bazı ayetleri aşağıda sıraladık;

 • (13:9) Allah görünmeyeni de bilir, görüneni de. Büyüktür ve yücelerden yücedir.
 • (22:62) (Bu sonsuz güç şundandır:) Çünkü Allah, varlığı kendinden olan Hak’tır. Müşriklerin O’nu bırakıp da tapındıkları putlarsa hep bâtıldır. Şüphesiz Allah, yücedir, büyüktür.
 • (31:30) Bu da şundandır ki, Allah hakkın ta kendisidir. (İnsanların) O’ndan başka taptıklarıysa mutlaka bâtıldır. Şüphesiz ki Allah çok yücedir, çok büyüktür.
 • (34:23) Allah’ın huzurunda şefaat da fayda vermez. Ancak izin verdiği kimseninki müstesnâ. Nihâyet kalblerinden dehşet giderildiği zaman “Rabbiniz ne buyurdu?” derler. (Şefaat sâhipleri de): “Hakkı söyledi” derler. O, her şeyden yüksek ve büyüktür.
 • (40:12) (Onlara şöyle cevap verilir): “Bu azâb size şundandır: Tek Allah’a dâvet edildiğinizde inkâr ettiniz. Ama O’na ortak koşulunca inandınız. Artık hüküm, o yüce ve büyük Allah’ındır.”

Allah’ın Kebîr İsminin Faziletleri ve Zikri

Günde Zikir Sayısı : 232

Hürmet görmek için okunur.

Ya Kebir ismini zikredenin ilmi ve bilgisi artar. İnsanlardan hürmet görür. Onu görenler, ondan çekinir. Yüce mertebelere erer. Borçlu kişiler günde 1000 defa okurlarsa borçlarını ödemeye muvaffak olurlar. İşinden haksız yere uzaklaştırılanlar, görevlerine ve işine geri döner.

Esma’ül-Hüsna Video

Allah’ın en güzel isimleri olan 99 ismini yani Esma’ül-Hüsna’sını aşağıdaki videodan anlamları ile birlikte dinleyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Allah’ın Kebîr İsmini İnsanlar Kullanabilir Mi?

Kebîr ismi Allah’a ait isimlerden birisidir ve içerdiği anlamlar bakımından sadece Allah’a özgüdür. İnsanlar tarafından Kebîr isminin kullanılması çok yanlıştır. İnsanlar tarafından ismin başına Abd eki getirilerek kullanılabilir. Yani AbdulKebîr şeklinde kullanılabilir. Yani Kebîr olan Allah’ın kullu anlamına gelmektedir.

Kebîr İsminin Anlamı Ne? (Allah’ın İsimleri)
5 (100%) 2 oy
+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le


isim aşk testi


Etiketler: , , , , , , , ,


Benzer İsimler

Henüz yorum yok.

Bir Cevap Yazın

YukarıYukarı