ABCÇDEFGHİKLMNOÖPRSŞTUVYZ

Nâfi’ İsminin Anlamı Ne? (Allah’ın İsimleri)

Nâfi’ İsminin İstatistikleri

Nâfi’ ismine ait istatiki bilgileri verelim;

 • Nâfi’ İsmin kökeni: Arapça
 • Nâfi’ isminin Arapça yazılışı: النافع
 • İsmi kullanan insan sayısı: 7720
 • İnsanlarda kullanım oranı: 1085
 • Harf sayısı: 4
 • Kuran’da geçiyor mu: Evet

Allah’ın Nâfi’ İsminin Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Nâfi’ isminin anlamı ve manaları şöyledir;

 1. en-Nâfi’, hayır ve menfaat verici şeyleri yaratan, iyiliğe ve maksuda ulaştıran, kulunu hayra ve iyiliğe yönelten kapıları açan, ahiretine faydalı olacak şeye kavuşturan demektir.
 2. Nâfi, hayr ve menfaat verecek şeyleri yaratan, faydalandıran anlamına gelir.

Ayrıca bakınız: Allah’ın Bütün İsimleri ve Anlamları

Esmaül-hüsna

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Nâfi’ İsminin Kuran’da Geçtiği Ayetler

Kuran’da geçen bazı ayetleri aşağıda sıraladık;

 • Yûnus sûresi (10), 106: “Ve Allah’tan başka, sana faydası da, zararı da dokunmayacak olan şeylere yalvarma! Eğer böyle yaparsan, o zaman hiç şüphesiz sen zalimlerden olursun.”
 • Zuhruf sûresi (43), 12, 13: “O (Allah), bütün çiftleri yaratmıştır. Sizin için bineceğiniz gemiler ve hayvanlar var etmiştir. Siz onların sırtına binip üzerlerine yerleştiğiniz zaman, Rabbinizin nimetini anarak şöyle diyesiniz: “Bunları bizim hizmetimize veren Allah’ı tenzih ve tesbih ederiz. Yoksa bizim bunlara gücümüz yetmezdi.”
 • Câsiye sûresi (45), 12: “Allah O (yüce) zâttır ki, emriyle içinde gemilerin seyretmesi, sizin de O’nun lütfundan rızık aramanız ve şükretmeniz için denizi emrinize vermiştir.”
 • Câsiye sûresi (45), 13: “O, göklerde ve yerde bulunan her şeyi kendinden bir lütuf olarak sizin hizmetinize vermiştir. Şüphesiz bunda düşünen topluluklar için (ibret ve) deliller vardır.”
 • Furkân sûresi (25). 47-49: “Sizin için geceyi örtü, uykuyu istirahat kılan, gündüzü yayılıp çalışma (zamanı) yapan O’dur. Rüzgarları rahmetinin önünde müjdeci olarak gönderen ve gökten tertemiz bir su indiren O’dur. Ki biz (o suyla) ölü toprağa can verelim, yarattığımız nice hayvanlara ve insanlara su sağlayalım, diye.”

Allah’ın Nâfi’ İsminin Faziletleri ve Zikri

Ya Nafi ismini zikreden güzel bir hayat yaşar. Darlık, hastalık, musibet, stres ve sıkıntılardan kurtulur. Sırlara vakıf olur. Bir hastayı eliyle mesh ettiğinde, o hasta şifa ve afiyet bulur.

Esma’ül-Hüsna Video

Allah’ın en güzel isimleri olan 99 ismini yani Esma’ül-Hüsna’sını aşağıdaki videodan anlamları ile birlikte dinleyebilirsiniz.

Allah’ın Nâfi’ İsmini İnsanlar Kullanabilir Mi?

Nâfi’ ismi Allah’a ait isimlerden birisidir ve içerdiği anlamlar bakımından sadece Allah’a özgüdür. İnsanlar tarafından Nâfi’ isminin kullanılması çok yanlıştır. İnsanlar tarafından ismin başına Abd eki getirilerek kullanılabilir. Yani AbdulNâfi’ şeklinde kullanılabilir. Yani Nâfi’ olan Allah’ın kullu anlamına gelmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar
Nâfi’ İsminin Anlamı Ne? (Allah’ın İsimleri)
5 (100%) 1 oy
+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le


isim aşk testi


Etiketler: , , , , , , , ,


Benzer İsimler

Henüz yorum yok.

Bir Cevap Yazın

YukarıYukarı