Sponsorlu Bağlantılar

Kayyûm İsminin İstatistikleri

Kayyûm ismine ait istatistiki bilgileri verelim;

 • Kayyûm İsmin kökeni: Arapça
 • Kayyûm isminin Arapça yazılışı: القيّوم
 • İsmi kullanan insan sayısı: Bilinmiyor
 • İnsanlarda kullanım oranı: Bilinmiyor
 • Harf sayısı: 6
 • Kuran’da geçiyor mu: Evet

Allah’ın Kayyûm İsminin Anlamı

Kayyûm isminin anlamı ve manaları şöyledir;

 1. el-Kayyûm, zeval bulmayan dâim, kâinatın yöneticisi, bütün varlıkların kendisine bağlı olduğu en yüce varlık, kendi kendisine yeten tek varlık, gökleri ve yeri ayakta tutan, hiçbir kimseye ve hiçbir şeye bağlı olmayan demektir.
 2. Kayyûm, yarattıklarının işini çeviren, her işleneni bilen, evveli olmayan demektir.

Ayrıca bakınız: Allah’ın Bütün İsimleri ve Anlamları

Esmaül-hüsna

Kayyûm İsminin Kuran’da Geçtiği Ayetler

Kuran’da geçen bazı ayetleri aşağıda sıraladık;

 • (2:255) Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. O dâima diridir (hayydır), bütün varlığın idâresini yürütendir (kayyûmdur). O’nu ne gaflet basar, ne de uyku. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur. İzni olmadan huzûrunda şefaat edecek olan kimdir? O, kullarının önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir. Onlarsa O’nun dilediği kadarından başka ilminden hiçbir şey kavrayamazlar. O’nun kürsîsi, bütün gökleri ve yeri kuşatmıştır. Onların her ikisini de görüp gözetmek, O’na zor gelmez. O çok yücedir, çok büyüktür.
 • (3:2) Allah, kendisinden başka tanrı olmayan, hayy ve kayyûmdur.
 • (20:111) Bütün yüzler; diri ve bütün yarattıklarını gözetip duran Allah’a baş eğmiştir. Bir zulüm yüklenen gerçekten hüsrana uğramıştır.

Allah’ın Kayyûm İsminin Faziletleri ve Zikri

Günde Zikir Sayısı : 156

Allah’ın izniyle her istekleri olur.

Ya Kayyum ismini zikreden kişinin tüm işleri zahmetsizce halolur. Teşebbüs ettiği her iş başarılı ve hayırlı olur. Uykusu hafifleşir, unutkanlıktan kurtulur. Ezber gücü artar.

Esma’ül-Hüsna Video

Allah’ın en güzel isimleri olan 99 ismini yani Esma’ül-Hüsna’sını aşağıdaki videodan anlamları ile birlikte dinleyebilirsiniz.

Allah’ın Kayyûm İsmini İnsanlar Kullanabilir Mi?

Kayyûm ismi Allah’a ait isimlerden birisidir ve içerdiği anlamlar bakımından sadece Allah’a özgüdür. İnsanlar tarafından Kayyûm isminin kullanılması çok yanlıştır. İnsanlar tarafından ismin başına Abd eki getirilerek kullanılabilir. Yani AbdulKayyûm şeklinde kullanılabilir. Yani Kayyûm olan Allah’ın kullu anlamına gelmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar