Sponsorlu Bağlantılar

Mü’min İsminin İstatistikleri

Mü’min ismine ait istatistiki bilgileri verelim;

 • Mü’min İsmin kökeni: Arapça
 • Mü’min isminin Arapça yazılışı: المؤمن
 • İsmi kullanan insan sayısı: 20840
 • İnsanlarda kullanım oranı: 660
 • Harf sayısı: 5
 • Kuran’da geçiyor mu: Evet

Allah’ın Mü’min İsminin Anlamı

Mü’min isminin anlamı ve manaları şöyledir;

 1. el-Mü’min, emniyet ve güven veren, inanan kullarını korku ve endişelerden emin kılan demektir.

Ayrıca bakınız: Allah’ın Bütün İsimleri ve Anlamları

Esmaül-hüsna

Mü’min İsminin Kuran’da Geçtiği Ayetler

Kuran’da geçen bazı ayetleri aşağıda sıraladık;

 • Meâric sûresi (70), 22-35: “Ancak namaz kılanlar bunun dışındadır. Onlar ki namazlarını sürekli kılarlar. Onların mallarında belli bir hak vardır, hem isteyen için, hem de istemekten utanan yoksul için. Onlar ki ceza gününü tasdik ederler. Rablerinin azabından korkarlar. Çünkü Rablerinin azabından emin olunmaz. Onlar ki ırzlarını korurlar. Ancak zevcelerine ve cariyelerine karşı hariç. Çünkü onlara yaklaştıklarında kınanmazlar. Bundan ötesini isteyenler, var ya işte onlar haddi aşanlardır. Onlar emanetlerini ve ahitlerini gözetirler. Şahitliklerinde dürüsttürler. Namazlarına devam ederler. İşte bunlar cennetlerde ağırlanırlar.”
 • Furkân sûresi (25), 63, 64: “Rahmân’ın kulları” onlardır ki, yeryüzünde tevâzu ile yürürler. Kendini bilmez kişiler onlara laf attığında, incitmeksizin “Selâm” der geçerler. Onlar gecelerini Rablerine secde ederek ve kıyamda durarak geçirirler.”
 • Furkân sûresi (25), 68: “Yine onlar, Allah ile birlikte başka bir ilâha yalvarmazlar…”
 • Furkân sûresi (25), 72: “O kullar, yalan yere şahitlik etmezler. Boş sözlerle karşılaştıklarında vakar ile (oradan) geçip giderler.”

Allah’ın Mü’min İsminin Faziletleri ve Zikri

Günde Zikir Sayısı : 137

Kötü hastalıklara düşmemek için okunur.

Her gün sabah namazının ardından 167 defa Ya Mü’min ismini zikreden sıkıntıya düşmez. Dili, yalan ve küfürden uzaklaşır. Riyadan, zinadan, kibirden, hasedden, kötü ahlaktan uzak olur. Her gün 1132 defa Ya Mü’min ismini zikreden hastalıklardan ve sıkıntılardan kurtulur. 43 gün, 5 vakit namazların ardından, 136 defa Ya Mü’min ismini zikreden arzusuna kavuşur. Her gün okumayı adet haline getiren muhtaçlık hissetmez, kimseye muhtaç olmaz, düşman şerrinden muhafaza olur, dili kötü söz söylemez.

Esma’ül-Hüsna Video

Allah’ın en güzel isimleri olan 99 ismini yani Esma’ül-Hüsna’sını aşağıdaki videodan anlamları ile birlikte dinleyebilirsiniz.

Allah’ın Mü’min İsmini İnsanlar Kullanabilir Mi?

Mü’min ismi Allah’a ait isimlerden birisidir ve içerdiği anlamlar bakımından sadece Allah’a özgüdür. İnsanlar tarafından Mü’min isminin kullanılması çok yanlıştır. İnsanlar tarafından ismin başına Abd eki getirilerek kullanılabilir. Yani AbdulMü’min şeklinde kullanılabilir. Yani Mü’min olan Allah’ın kullu anlamına gelmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar