Sponsorlu Bağlantılar

Raûf İsminin İstatistikleri

Raûf ismine ait istatiki bilgileri verelim;

 • Raûf İsmin kökeni: Arapça
 • Raûf isminin Arapça yazılışı: الرؤوف
 • İsmi kullanan insan sayısı: 28560
 • İnsanlarda kullanım oranı: 520
 • Harf sayısı: 4
 • Kuran’da geçiyor mu: Evet

Allah’ın Raûf İsminin Anlamı

Raûf isminin anlamı ve manaları şöyledir;

 1. er-Raûf, yarattığı mahlûkuna karşı çok şefkatli, merhametli ve çok cömert olan demektir.
 2. Rauf, çok şefkat ve merhamet gösteren, çok esirgeyen, kolaylık sağlayan anlamındadır.

Ayrıca bakınız: Allah’ın Bütün İsimleri ve Anlamları

Esmaül-hüsna

Raûf İsminin Kuran’da Geçtiği Ayetler

Kuran’da geçen bazı ayetleri aşağıda sıraladık;

 • (2:143) Ve işte böyle, sizi ortada yürüyen bir ümmet kıldık ki siz, bütün insanlar üzerine adâlet örneği ve hakkın şâhitleri olasınız, Peygamber de sizin üzerinize şâhit olsun. Daha önce içinde durduğun Kâ’be’yi kıble yapmamız da Peygamber’in izince gidecekleri, iki ökçesi üzerinde geri döneceklerden ayıralım diyeydi. Bu iş elbette Allah’ın hidâyet ettiği kimselerin dışındakilere çok ağır gelecekti. Allah, îmânınızı yok edecek değildir. Hiç şüphesiz Allah, bütün insanlara çok şefkatlidir, çok merhametlidir.
 • (3:30) O gün her nefis işlemiş olduğu iyilik ve kötülükleri önünde hazır bulur. Yaptığı kötülüklerle kendi arasında büyük uzaklık bulunsun ister. Allah, size asıl kendisinden çekinmenizi emreder. Şüphesiz ki Allah, kullarını çok esirger.
 • (9:117) Andolsun ki, Allah, yine Peygambere ve en zor gününde ona uyan Muhâcirler’le Ensâr’a içlerinden bir kısmının kalbleri az kalsın kayacak gibi olmuşken tevbe nasîbetti de lutfedip tevbelerini kabul buyurdu. Çünkü O, gerçekten çok şefkatli, çok bağışlayıcıdır.
 • (57:9) Sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için kuluna apaçık âyetler indiren O’dur. Şüphesiz Allah size karşı çok şefkatli, çok merhametlidir.
 • (59:10) Onlardan sonra gelenler derler ki: “Rabbimiz, bizi ve bizden önce inanan kardeşlerimizi bağışla, kalplerimizde inananlara karşı bir kin bırakma! Rabbimiz! Sen çok şefkatli, çok merhametlisin!”

Allah’ın Raûf İsminin Faziletleri ve Zikri

Günde Zikir Sayısı : 287

Bu zikri yapan hiçbir varlıktan zarar görmez.

Ya Rauf ismini zikredenin kalbinde şefkat, ruhunda letafet meydana gelir. İnsanlar arasında sevgi, saygı ve şefkat görür. Eşiyle arasında geçimsizlik ve uyuşmazlık olan hergün utarit saatinde 286 defa Ya Rauf ismini zikrederse; sorunlar ortadan kalkar, sevgi ve muhabbet meydana gelir.

Esma’ül-Hüsna Video

Allah’ın en güzel isimleri olan 99 ismini yani Esma’ül-Hüsna’sını aşağıdaki videodan anlamları ile birlikte dinleyebilirsiniz.

Allah’ın Raûf İsmini İnsanlar Kullanabilir Mi?

Raûf ismi Allah’a ait isimlerden birisidir ve içerdiği anlamlar bakımından sadece Allah’a özgüdür. Ancak bu isim içerdiği anlamlar bakımından insanların sıfatları arasında da yer almaktadır. Bu yüzden Raûf isminin insanlar tarafından kullanılmasında bir sakınca yoktur. Ancak AbdulRaûf şeklinde kullanılması daha doğru olur. Yani Raûf olan Allah’ın kullu anlamına gelmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar