Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Sümeyye İsminin Anlamı Ne?

Sümeyye isminin anlamı ne diye detaylı bir araştırma yaptık. İsmin anlamının yanı sıra Kuran’da geçiyor mu, isim özellikleri, isim analizi, isim kader sayısı da araştırıldı. Bu kadarıyla yetinmeyerek isim ebced değerini, isim akrostiş şiiri, ismin dini açıdan caiz mi gibi faydalı bilgiler de vereceğiz.

Sponsorlu Bağlantılar

Sümeyye İsminin İstatistikleri

Sümeyye isminin Türkiye’deki tahmini istatistikleri aşağıdaki gibidir;

 • Sümeyye isminin kökeni: Arapça
 • Sümeyye isminin cinsiyeti: Kız
 • Sümeyye isminin renk sembolü: Pembe
 • Sümeyye isimli kişi sayısı: 5400
 • Sümeyye isminin kullanım oranı: 1460
 • Sümeyye isminin harf sayısı: 7
 • Sümeyye ismi Kuran’da geçiyor mu: Hayır

Sümeyye İsminin Anlamı Nedir?

Sümeyye isminin anlamı nedir diye kapsamlı bir araştırma yaptık. Bu araştırmanın sonucuna göre ismin anlamı şöyledir;

 1. İslam’ın ilk şehidi. Ammar b. Yasir’in annesi ve ilk müslüman olan hanım sahabelerden.

Sümeyye ismine uygun isimler: Süreyya, Sümeyra, Rugeyye

Sümeyye isminin Kuran’daki anlamı: Kuran’da geçmez.

kız bebek 3

Sümeyye İsminin Analizi

Sümeyye isminin analizini yaparken her harfin bir karakter özelliği temsil ettiğini belirtelim:

S: Hayalperest
Ü: Başarısı sürekli engellenen
M: Ticarete yatkınlık
E: Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele eden
Y: Geçmiş üzüntüleri sürekli yaşarlar
Y: Geçmiş üzüntüleri sürekli yaşarlar
E: Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele eden

Not: Kendiniz İsim Analizini Yapın!

İsim Özelliklerinin Yorumu

Hayal kurmayı sever ve hayallerinin peşinden gider. Başarısının önüne sürekli engellense de pes etmeden yoluna devam eder. Kafası ticarete çok iyi çalışır ve ticareti sever. Mücadeleci bir yapıya sahip olduğu için hiçbir zaman pes etmez. Sıkıntıların üstesinden gelmeyi başarır. Geçmişe takılıp kalır ve geçmiş üzüntülerinden kolay kolay kurtulamaz.

Sümeyye İsminin Numerolojisi

Sümeyye isminde yer alan harflere alfabede karşılık gelen sayıları yazarak isim numerolojisini de yapalım;

S: 22
Ü: 26
M: 16
E: 6
Y: 28
Y: 28
E: 6

+………… 132

Sponsorlu Bağlantılar

Aynı numerolojik değere sahip olan isimler, aynı karakteristik özellikleri gösterir.

Sümeyye İsminin Kader Sayısı ve Uyumu

123456789
ABC-ÇDEFG-ĞHI-İ
JKLMNO-ÖPQR
S-ŞTU-ÜVWXYZ

Sümeyye isimin kader sayısının ne olduğunu hesaplayalım. Fakat burada dikkat edilmesi gereken şey Sümeyye isimli kişilerin kader sayısını hesaplarken soyisimlerini de isimleri ile birlikte hesaplamalarıdır. Soyisimleri ile birlikte kader sayısı hesaplayıp, bu sayıya göre tablodan kader yorumuna bakmalılar.

Sümeyye isimli kişiler isim ve soy isimlerindeki her harf için yandaki tablodan karşılık gelen rakamları toplamalı. Biz şimdi sadece Sümeyye isminin kader sayısını buluyoruz.

1+3+4+5+7+7+5 = 32 =3+2= 5

Sümeyye isminin kader sayısı: 5 (beş)

Beş (5) kader sayısına ait yorum şöyledir;

“Özgürlüğüne düşkündür ve gezmeyi çok sever. Uyum içinde yaşamayı bilir. Erotizme de eğilimli biridir. Cesaret konusunda iyidir ve ikna kabiliyeti yüksektir. Güzel şeyleri kendisinde toplamayı sever. Can sıkıntısına hiç gelemez. Bu yüzden dikkatli olmalıdır ve amacından sapmamalıdır.”

Sponsorlu Bağlantılar

UYARI: Sümeyye isimli kişiler soyisimleri ile birlikte kader sayılarını hesaplamalılar.

Ayrıca bkz: İsim Kader Sayısı Bulma

Sümeyye isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

Ayrıca bkz: İsim Uyum Analizi

Sümeyye İle İlgili Akrostiş Şiirler

Sensiz gidemem hiçbir yere
Ümit beslemedim boş yere
Metheyledim seni herkese
Elbet görürüm seni bir kere
Yorgun düşmüşüm yıllara
Yüreğimi koydum ortaya
En azından bak şu yüzüme

Admin: GG

Haydi! Siz de bir akrostiş şiir yazın.

Akrostiş Şiir: Her dizenin ilk harfi yukarıdan aşağıya doğru okunduğunda ortaya bir isim çıkacak biçimde yazılmış şiirdir.

Sümeyye İsmi Konulabilir Mi?

Sümeyye ismi içerdiği anlamlar bakımında hiçbir sakınca içermemektedir. Bu yüzden yeni doğan bebeklere Sümeyye ismi koymanın hiçbir sakıncası yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

Kuran’da Geçen İsimler – Dini İsimler

Sümeyye İsminin Ebced Değeri

Ebced Değeri Nedir?
Arap alfabesindeki her bir harfin temsil ettiği bir rakam vardır. Bir ismin ebced değeri ise isimlerin Arapça yazılması ile hesaplanır. Bu sayede her bir isimdeki harflerin rakamsal toplamı hesaplanır. Elde edilen bu sayısal değer ise ebced değeridir. Bu ebced değeri yorumlanarak gizli bilgiler ve şifreler ortaya çıkarılır.

Sümeyye isminin Arapça yazılışı: سميّه

Harflerهييمس
Ebced Değeri510104060
 • Sümeyye isminin Ebced değeri: 125
 • Sümeyye isminin Esmâ’sı: el-Muid
 • Sümeyye isminin gezegeni: Zühal
 • Sümeyye isminin günü: Cumartesi

Sümeyye isminin ebced değeri veya her harfe karşılık gelen rakamlar, sizinle ilgili şifreler içeriyor olabilir. Gelecekte meydana gelecek olayları açıklayabilir. Ayrıca yaşadığınız önemli olayları gizemini aralıyor olabilir. Ebced değeri bütün gizemlerin anahtarı olabilir.

Sümeyye İsimli Ünlüler

Sümeyye isimli ünlüler ve bu ünlülere ait kısa biyografi bilgileri aşağıdaki gibidir;

 • Sümeyye bint Hayat ya da Pamuk, İslam’da ilk şehit, kadın sahabi.Ammar b. Yasir’in annesi ve ilk müslüman olan hanım sahabelerden.

Sizin tanıdığınız Sümeyye isimli ünlüler var ise yorum yaparak bizimle paylaşınız.

Sümeyye İsminin Video Analizi

Bu yazıda anlattıklarımızı özet olarak bir videoda izlemek ister misiniz? Cevabınız evet ise aşağıdaki videoyu izleyin. İsminizin videosunu izleyerek kısa ve öz bilgilere sahip olabilirsiniz. Bakalım beğenecek misiniz?

Sponsorlu Bağlantılar
Popüler İsimler
Sponsorlu Bağlantılar

52 YORUM

 1. Tanıdığım Sümeyye isimli bir ünlü var
  FATMA SÜMEYYE KARADEMİR
  Bizim ailede çok ünlü biri kendisi

 2. Sümeyye’nin Türk olduğunu Türk olmayan ve ilmî otoritesi İslâm ve Batı dünyası tarafından saygı ile kabul edilen Prof. Dr. Muhammed Hamidullah’tır. Hamidullah’ın tarihi kaynaklardan çıkarttığına göre Taif’te, el Haris bin Kalede isimli tedavide usta çok ünlü bir doktor vardır. İran bölgesinden valiler bile tedavi için ona gelmektedirler. O yıllarda da İran bölgesi Türklerin yoğun olarak yaşadığı bir bölgedir ve Sümeyye validemiz Übülle Valisi’nin yanındadır ve o adı Pamuk’tur. Gün olur Übülle valisi Taif’teki meşhur doktora tedavi olur, memnun kalır ve Pamuk’u Haris bin Kalede’ye cariye olarak hediye eder, Taif’e gelen Pamuk’un ismi Sümeyye olur. Sümeyye birkaç defa evlenir, son evlendiği kişi Yemen Yasir’dir, Yasir’den oğlu Hz. Ammar doğar.

  Yine İslâm’ın ilk yıllarını az buçuk bilenler Mekke’de kabile ve soy sop dayanışmasının ne kadar önemli olduğunu bilirler. İşte bu ırkçı ortamda Sümeyye Türk’tür, kolu kanadı yoktur. Kocası Yasir, Yemenli’dir, kolu kanadı yoktur. Öyle olduğu için bu aile Ebu Cehil gibilerin kolayca işkence edebileceği bir ailedir. Hz. Sümeyye’nin Türk olduğuna dair bilgileri Prof. Dr. Zeki Velidi Togan, Prof. Dr. Abdülkadir Karahan ve Prof. Dr. Zekeriya Kitapçı da naklederler.

  Hz. Sümeyye İslâm’ı kabul ettiğinde artık çok yaşlı idi. Pis Ebu Cehil, “Sen Muhammed’e aşık oldun!” bile dedi. Ebu Cehil tarafından en şedit işkencelere tabi tutulan Türk kadını Sümeyye inancından bir adım geri atmadı.

  İlk Müslüman Türk ve İslâm’ın ilk şehidi Hz. Sümeyye Ebu Cehil’in işkenceleri altında son nefesini verdiğinde, Allah’ın resulü Hz. Muhammet aleyhisselam şöyle demişti:
  “- Küfrün işi bitti!”

  Ey Türk evladı, ey Türk kadını..
  Sen işte böyle “Küfrün işinin bitirilişinde” Allah’ın seçtiği bir kavimsin. Daha sonra gerçekten de tam 22 milyon kilometrekarede Küfrün işini bitiren millet senin milletin değil miydi? Yalnızca Osmanlı coğrafyasında değil, bugün Asya içlerine kadar küfrün işini adım adım bitiren ve o coğrafyaları İslamlaştırarak bugünkü Pakistan’ın bile temellerini atan senin ataların değil miydi?
  Elhamdülillah, öyleydi..

  Ve Fahr-i Kâinat Efendimiz, Şehit Türk evladı, ümmetinin yıldızı Hz. Sümeyye’yi o halde gördüğünde, “Küfrün işi bitti!” dedikten sonra eklememiş miydi:
  “- İslam’ın zaferi kesinleşti!”
  Diye..
  İşte Türk anasının mayası ve işte ilk Müslüman olan Türk’ün ümmet ve milleti adına toprağa bir tohum gibi düşmesi..
  Allah (c.c.) İstanbul’un Fethini de işte bu Hz. Sümeyye’nin nesline nasip etti. Ve Hz. Muhammed aleyhisselam neslinin devamına da bu milleti vesile kıldı.

 3. Sana katılıyorum. Kötü birşey olacağını hissediyorum ama ne olacağını bilmiyorum. Sümeyye isimli olmak ayrıcalıktır.😎

 4. benim adımda sümeyye ama fazla begenmiyorum daha farklı ola bilirdi aleyna jessica ceren ve benzeri gibi daha iyi ve güzel olurdu ama yınede güzel bir isim

 5. Bende canım kızımın adını Sümeyye bırakmak istiyorum. Anlamında güzel. Yorumlarınızdan ötürüde teşekkürler. İsmi seçmede yardımcı oldu.

 6. Bir çok kaynakta burada olduğu gibi anlamı için ‘İslam’ın ilk kadın şehidi’ denilse de .Sema kökünden türemiştir küçük gökyüzü veya iki gök arasından görünen güzel yüz anlamına gelir.
  Bir rivayete göre ise Hz.Sümeyye Türk’tür ve asıl ismi Pamuk’tur .Pamuk yöresel bir söyleyişle “sümek” olarak telaffuz edilir.Arapça isim yapma kuralı ile (örneğin:hayır işleyen> hayr-iye gibi) -ye eki alarak Sümeyye haline gelmiştir

 7. sümeyye nin anlamı çok güzel .ama biraz da kötü.anlamı işkence ile ölen ilk müslüman kadın demek.arkadaşlar, ama ben ismimi çok seviyorum . sümeyye annamını öğrendinmi canım benim

 8. Sümeyye anlamı ne diyoruz? Yani hz.sümeyyenin de anlamı nedir onu söyleyin lütfen…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz