Sponsorlu Bağlantılar

Yozgat ismi nereden gelmiş biliyor musunuz? Yozgat şehrinde yaşıyorsanız ve yaşadığınız şehrin ismi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, en doğru bilgileri sizler için araştırdık. Yozgat isminin anlamını, kökenini ve tarihçesini araştırdık.

Yozgat İsmi Hakkında Bilgiler

Şimdi işe Yozgat ismi ile ilgili kısa ve faydalı bilgiler vererek başlayalım.

  • Yozgat isminin kökeni: Türkçe
  • Türkiye’deki Yozgat sayısı: Bilinmiyor
  • Türkiye’de kullanım oranı: Bilinmiyor
  • Yozgat ismindeki harf sayısı: 6 harfli
  • Yozgat Kuran’da geçiyor mu: Hayır

Yozgat İsminin Anlamı

Yozgat isminin anlamı nedir, ne anlamlara geliyor görelim.

1. Yüz kat.
2. Yoz Kant. (yoz: davar sürüsü, kant: şeker ve limonla içilen sıcak su. )
3. Sürüleri bol olan şehir, otlağı bol şehir, yoz kent.
4. Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan illerinden biri.

Yozgat isminin Kur’an’daki anlamı: Yozgat ismi Kuran’ı Kerim’de geçmemektedir.

Yozgat İsminin Hikayesi

Yozgat isminin hikayesi hakkında farklı söylentiler bulunuyor. Bunlardan ilki, günümüzde kasaba olan Yozgat Saray Köyü’nden itibaren yukarıya doğru kat kat yükselen bir şehirdi. Bu kat kat yükseltiye “Yüz kat” deniliyordu. Bu da zamanla söylene söylene “Yozgat” adını almış.

İkinci söylenti ise şöyledir; Aşiret Reisi Ömer Cabbar Ağa sürülerini bir yaz günü yaylakta otlatırken karşısına Hızır çıkıyor. Hızır, Cabbar Ağa’dan içmek için süt istiyor ve ağda da süt ikram ediyor. Hızır sütü içtikten sonra Cabbar Ağa’ya “Çobanoğlu, yozuna yoz katılsın, memleketinin adı Yoz-Kant olsun” diyor ve kayboluyor. Yoz-Kant ismi söylene söylene Yozgat halini alıyor.

Yozgat ili özellikle Bozok yaylasında hayvancılığın yapıldığı ve sürülerin bol olduğu yerdir. Bu yüzden davar sürüsü anlamına gelen “yoz” kelimesi ile “kent” kelimesi bir araya gelerek Yozkent olarak söyleniyordu. Sürüsü bol olan şehir, otlağı bol olan şehir anlamlarına gelen Yozkent, zamanla söylene söylene Yozgat halini almıştır.

Yozgat ismi 1927 yılında veriliyor. Eski adı ise “Bozok” şeklindedir. Oğuzların; “Bozok” koluna mensup Türkmenler bu bölgeye gelip yerleştiği için “Bozok” denilmiştir. Yozgat ismi ise 1800’lü yıllardan itibaren söylenmeye başlanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar
yozgat, yozgat şehri, yozgat isminin anlamı

Yozgat İsminin Analizi

Yozgat isminin isminin analizi yaparak bu şehirli kişilerin karakteristik özelliklerini ortaya çıkaralım. Yozgat ismindeki her harf farklı bir karakteristik özelliği temsil etmektedir.

Y : Geçmiş üzüntüleri sürekli yaşayan
O : Gizliliği sever
Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven
G : İnatçı, gergin
A : Atılgan-enerjik
T : Duygularını zor açabilen

Not: Kendiniz İsim Analizini Yapın!

Yozgat İsminin Numerolojisi

Yozgat isminin numerolojisini yapmak için her harfin alfabedeki rakamsal karşılığına bakıyoruz.

Y : 28
O : 18
Z : 29
G : 8
A : 1
T : 24

+………… 108 ⇒ Yozgat isminin numerolojik değeri

Yozgat İsminin Kader Sayısı ve Uyumu

1 2 3 4 5 6 7 8 9
A B C-Ç D E F G-Ğ H I-İ
J K L M N O-Ö P Q R
S-Ş T U-Ü V W X Y Z

Yozgat isimin kader sayısının ne olduğunu hesaplayalım. Fakat burada dikkat edilmesi gereken şey Yozgat isimli kişilerin kader sayısını hesaplarken soyisimlerini de isimleri ile birlikte hesaplamalarıdır. Soyisimleri ile birlikte kader sayısı hesaplayıp, bu sayıya göre tablodan kader yorumuna bakmalılar.

Yozgat isimli kişiler isim ve soy isimlerindeki her harf için yandaki tablodan karşılık gelen rakamları toplamalı. Biz şimdi sadece Yozgat isminin kader sayısını buluyoruz.

7+3+8+7+1+2 = 28= 2+8 = 10 =1+0 =1

Yozgat isminin kader sayısı: 1

1 Bağımsızlığına ve özgürlüğüne düşkündür. Yaratıcıdır ve egoları yüksektir. Kendine düşkündür. Bu insanların liderlik özellikleri ön plandadır. Oldukça hırslıdır ve iş hayatında aşırılıktan kaçınmalıdır.  Hem aceleci davranmaktan hem de hükmedici davranmaktan uzak durmalılar.

UYARI: Yozgat isimli kişiler soyisimleri ile birlikte kader sayılarını hesaplamalılar.

Ayrıca bkz: İsim Kader Sayısı Bulma

Yozgat isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

Ayrıca bkz: İsim Uyum Analizi

Yozgat İle İlgili Akrostiş Şiirler

Yozgat ismine akrostiş şiir örneklerini elimizden geldiğince sunmaya çalıştık. Yozgat ismi ile ilgili daha iyi akrostiş şiir yazabileceğini düşünenler, şiirlerini yorum yazarak bize yolasın burada yayımlayalım.

Yozgat şehri Bozok diyarı
Ovaları , dağları ve suları
Zaman burada akıp gitti
Gönlü geniş her bir insanı
Adam deyince okunur sanı
Tarihe ışık tutar toprağı

Admin: GG

Yozgat İsmi Konulabilir Mi?

Yozgat ismini yeni doğan çocuklara vermek doğru mu değil mi, Yozgat ismine sahip kişilerin bu ismi taşımasının herhangi bir sakıncası var mı yok mu gibi sorulara verilecek cevap; ismin anlamı ve analizi bakımında herhangi bir sakıncası olmadığıdır.

Yozgat ismi caiz mi?

Yozgat ismi dini açıdan caiz mi, İslami açıdan herhangi bir sakınca içeriyor mu diye bakmak gerekirse, Yozgat isminin hiçbir sakınca içermediğini söyleyebiliriz.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.a) isim koymak hakkında şu hadisleri buyurmuştur:

“Çocuklarınıza ilk hediye ve armağanınız ona güzel ad koymanızdır.”
“Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…”

Yozgat İsimli Ünlüler

Yozgat isimli ünlülere yaptığımız araştırmalar neticesinde rastlayamadık.

Bildiğiniz Yozgat isimli ünlüler yada Yozgat soyisimli ünlüler var ise yorum yaparak bize bildirin. Biz de Yozgat isimli ünlüleri yada Yozgat soyisimli ünlüleri sitemize ekleyelim.

Sponsorlu Bağlantılar