ABCÇDEFGHİKLMNOÖPRSŞTUVYZ

Ğaffâr İsminin Anlamı Ne? (Allah’ın İsimleri)

Ğaffâr İsminin İstatistikleri

Ğaffâr ismine ait istatiki bilgileri verelim;

 • İsmin kökeni: Arapça
 • İsmi kullanan insan sayısı: 2320
 • İnsanlarda kullanım oranı: 2120
 • Harf sayısı: 6
 • Kuran’da geçiyor mu: Evet
 • Ğaffâr isminin Arapça yazılışı: الغفّار

Ğaffâr İsminin Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Ğaffâr isminin anlamı ve manaları şöyledir;

 1. el-Ğaffâr, daima affedici olup, mağfireti, bağışlaması sonsuz olan, yeniden işlenen günahları örten, setreden ve affeden demektir!
 2. Gaffâr, kullarının günâhlarını affeden ve çok bağışlayan yüce varlık anlamına gelir. Günâh işlemek insanların özelliği olduğu gibi, onların günâhlarını örtmek ve bağışlamak da yüce Allah’ın ayrılmaz sıfatlarındandır.

Ayrıca bakınız: Allah’ın Bütün İsimleri ve Anlamları

Esmaül-hüsna

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Ğaffâr İsminin Kuran’da Geçtiği Ayetler

Kuran’da geçen bazı ayetleri aşağıda sıraladık;

 • (20:82) Bununla beraber, şüphe yok ki ben, tevbe eden, îmân edip sâlih amel işleyen, sonra da hak yolda sebat gösteren kimse için çok bağışlayıcıyım.
 • (38:66) “O, göklerin, yerin ve ikisi arasındakilerin Rabbidir. O çok güçlüdür, çok bağışlayıcıdır.”
 • (39:5) O, gökleri ve yeri hakla yarattı, geceyi gündüzün üstüne sarıyor, gündüzü de gecenin üstüne sarıyor. Güneşi ve ay’ı emrine âmade kılmış, her biri belli bir süreye kadar akıp gitmektedir. İyi bil ki, gücü sonsuz ve çok bağışlayıcı olan ancak O’dur.
 • (40:42) “Siz beni Allah’ı inkâr etmeye ve bence hiç ilimde yeri olmayan şeyleri O’na ortak koşmaya davet ediyorsunuz. Ben ise sizi o çok güçlü ve çok bağışlayıcı olan Allah’a davet ediyorum.”
 • (71:10) “Gelin, dedim, Rabbinizin sizi bağışlamasını isteyin. Çünkü o çok bağışlayıcıdır.”

Ğaffâr İsminin Faziletleri ve Zikri

Günde Zikir Sayısı : 1281

Bağışlanmak ve günahlardan korunmak için okunur.

Ya Gaffar zikrine devam eden günahlarından, hata ve isyanlarından mağfiret bulur. Affolunur. Hasımlarının gözünde görünmez olur. Kavga ve savaş durumunda düşmanları tarafından görülemez. Gaffar ismini zikreden Allah’dan merhamet istemiş olur. Günde 1200 defa okuyan maddi ve manevi halini düzeltir. Gizli şeylerin esrarına vakıf olur. Sinirlenip herşeye parlayan kişiler bu ismi okursa öfkeleri yatışır. Kurşun levha üzerine yazıp üzerinde taşıyan zalimlerin şerrinden korunur.

Esma’ül-Hüsna Video

Allah’ın en güzel isimleri olan 99 ismini yani Esma’ül-Hüsna’sını aşağıdaki videodan anlamları ile birlikte dinleyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Ğaffâr İsmini İnsanlar Kullanabilir Mi?

Ğaffâr ismi Allah’a ait isimlerden birisidir ve içerdiği anlamlar bakımından sadece Allah’a özgüdür. İnsanlar tarafından Ğaffâr isminin kullanılması çok yanlıştır. İnsanlar tarafından ismin başına Abd eki getirilerek kullanılabilir. Yani AbdulĞaffâr şeklinde kullanılabilir. Yani Ğaffâr olan Allah’ın kullu anlamına gelmektedir.

Ğaffâr İsminin Anlamı Ne? (Allah’ın İsimleri)
5 (100%) 2 oy
+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le


isim aşk testi


Etiketler: , , , , , , , ,


Benzer İsimler

Henüz yorum yok.

Bir Cevap Yazın

YukarıYukarı