Sponsorlu Bağlantılar

Mâni’ İsminin İstatistikleri

Mâni’ ismine ait istatiki bilgileri verelim;

  • Mâni’ İsmin kökeni: Arapça
  • Mâni’ isminin Arapça yazılışı: المانع
  • İsmi kullanan insan sayısı: Bilinmiyor
  • İnsanlarda kullanım oranı: Bilinmiyor
  • Harf sayısı: 4
  • Kuran’da geçiyor mu: Evet

Allah’ın Mâni’ İsminin Anlamı

Mâni’ isminin anlamı ve manaları şöyledir;

  1. el-Mâni’, kötülüklere engel olan, dilemediği şeylerin olmasına izin vermeyen, kendilerine zarar verecek şeylere mani olmak sûretiyle dostlarına yardımda bulunan demektir.
  2. Mâni, bâzı şeylerin meydana gelmesine müsâde etmeyen, engelleyen demektir.

Ayrıca bakınız: Allah’ın Bütün İsimleri ve Anlamları

Esmaül-hüsna

Mâni’ İsminin Kuran’da Geçtiği Ayetler

Kuran’da geçen bazı ayetleri aşağıda sıraladık;

  • Yûnûs sûresi (10), 107: “Ve eğer Allah, sana bir zarar dokunduracak olursa, onu O’ndan başka giderecek yoktur. Ve eğer sana bir hayır dilerse, o zaman da O’nun lûtfunu engelleyebilecek kimse yoktur. O, lütfunu dilediği kuluna nasip eder. Allah çok yarlığayıcı, çok esirgeyicidir.”
  • İsrâ sûresi (17), 11: “İnsan, hayrın gelmesine dua ettiği gibi kötülüğün gelmesine de dua eder. İnsan pek acelecidir.”

Allah’ın Mâni’ İsminin Faziletleri ve Zikri

Günde Zikir Sayısı : 161

Kaza beladan uzak olmak için okunur.

Ya Mani ismini zikreden çok korktuğu ve çekindiği şeylerden emin ve muhafaza olur. Gelecek zararlardan korunur. Ya Mani ismi insanı şehvet ve nefsin arzularından korur. Yatarken okunursa eşler arasındaki soğukluk kalkar. Yolculuk sırasında okunursa her türlü bela ve kazalardan uzak olunur.

Esma’ül-Hüsna Video

Allah’ın en güzel isimleri olan 99 ismini yani Esma’ül-Hüsna’sını aşağıdaki videodan anlamları ile birlikte dinleyebilirsiniz.

Allah’ın Mâni’ İsmini İnsanlar Kullanabilir Mi?

Mâni’ ismi Allah’a ait isimlerden birisidir ve içerdiği anlamlar bakımından sadece Allah’a özgüdür. İnsanlar tarafından Mâni’ isminin kullanılması çok yanlıştır. İnsanlar tarafından ismin başına Abd eki getirilerek kullanılabilir. Yani AbdulMâni şeklinde kullanılabilir. Yani Mâni’ olan Allah’ın kullu anlamına gelmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar